UMÓW SIĘ NA JAZDĘ PRÓBNĄ!
 
  ZAREZERWUJ JAZDĘ PRÓBNĄ  |   AUTA TESTOWE  |   ZNAJDŹ SALON  |   POBIERZ KATALOG  |   RECENZJE  |   PORADY
PORADY
Co sprawdzić i na co zwrócić uwagę podczas odbywania jazdy próbnej?

Radzimy, aby przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu odbyć nim jazdę próbną. Nawet najdokładniejsze obejrzenie samochodu w salonie lub „sucha” analiza jego parametrów technicznych, nie zastąpi osobistego przetestowania samochodu. Nie podejmuj decyzji o zakupie pojazdu bez odbycia jazdy próbnej! Sprawdź, czy dany model Ci odpowiada i spełnia Twoje oczekiwania! W końcu decyzji o zakupie nowego samochodu nie podejmuje się co miesiąc!

Oto kilka praktycznych porad:

 • Przed podjęciem decyzji o odbyciu jazdy próbnej, przeanalizuj dokładnie i zastanów się do czego ma Tobie służyć samochód i ile osób będzie w nim podróżować. Jeśli masz rodzinę sprawdź, czy wygodnie podróżuje się tym pojazdem na każdym siedzeniu – szczególnie sprawdź komfort jazdy na tylnych siedzeniach. Zapytaj sprzedawcę o pojemność bagażnika a także o to, czy istnieje możliwość zabudowy bagażnika na dachu. Dowiedz się co trzeba zrobić, by móc ciągnąć przyczepę, czy istnieje możliwość fabrycznej instalacji LPG czy CNG.
   
 • Sprawdź wnętrze pojazdu – między innymi rozkład schowków, lampkę przy lusterku na miejscu pasażera, zapalniczkę, mocowanie telefonu, GPS-u, dowiedz się o rozmieszczeniu i liczbie poduszek powietrznych, o zabezpieczeniach antywłamaniowych i alarmach. Sprawdź widoczność z tyłu pojazdu patrząc jedynie na lusterka wewnętrzne i zewnętrzne. Zapytaj o parametry techniczne pojazdu – pojemność silnika, moc, przyśpieszenie czy zużycie paliwa w teście miejskim i na trasie
   
 • Aby móc obiektywnie porównać zalety i wady samochodów tej samej klasy powinieneś odbyć nimi jazdy próbne w krótkim odstępie czasu. Dzięki temu łatwiej zauważysz różnice, szybciej dostrzeżesz wady i zalety poszczególnych modeli pojazdów. Pozwoli Ci to na łatwiejszą analizę porównawczą, dzięki czemu wybór Twojego nowego pojazdu okaże się łatwiejszy.
   
 • Średni czas trwania jazdy próbnej wynosi około 25 minut. Jeżeli jednak nie zdążysz w tym czasie przetestować auta w różnych warunkach i na różnych nawierzchniach, nie sprawdzisz jego zachowania podczas nagłych przyśpieszeń czy gwałtownego hamowania – nie powinieneś mieć problemu z wydłużeniem czasu jazdy próbnej. Poinformuj o tym fakcie sprzedawcę i zaproponuj dodatkowe próby sprawdzające.
   
 • Jeśli masz problemy zdrowotne, na przykład z kręgosłupem, sprawdź dokładnie czy wsiadanie i wysiadanie z pojazdu nie sprawia Tobie kłopotów. Sprawdź także możliwości regulacji siedzenia – czy fotele mają możliwość takiego ustawienia, które pozwoli Ci przyjąć taką pozycję podczas jazdy, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Jeżeli się tego nie uda zrealizować – zrezygnuj z kupna. Przetestuj samochód wyższy bądź wyposażony w fotele bardziej ergonomiczne. Zastanów się, czy fotele wyposażone w funkcje podparcia krzyża czy też w funkcje masażu nie będą dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.
   
 • Na jazdę próbną wybierz – jeśli możesz – dzień powszedni. Najwięcej klientów zagląda do salonów samochodowych w weekendy, co jest oczywiście zrozumiałe. Ale wtedy o wiele trudniej jest umówić się na jazdę próbną – ze względu właśnie na dużą liczbę klientów. Więc jeśli tylko możesz, najlepszym wyborem jest przetestowanie auta i jazda próbna w ciągu tygodnia.
   
 • Jeżeli po odbyciu jazdy próbnej i przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw zdecydowałeś się jednak na kupno określonego modelu pojazdu, możesz śmiało prosić o ponowną jazdę próbną wybranym egzemplarzem, aby przetestować go ostatecznie w innych warunkach niż odbywało się to podczas pierwszej jazdy próbnej (np. w terenie, szczególnie gdy decydujesz się na zakup auta z napędem na cztery koła). Poproś o to sprzedawcę zapewniając go, po drugiej jeździe próbnej twoja decyzja o zakupie tego modelu będzie już ostateczna.
   
UMÓW SIĘ NA JAZDĘ PRÓBNĄ!
Za darmo, bez żadnych zobowiązań
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.